Welcome to Vishwakarma Sanketh

Welcome to Vishwakarma Sanketh
बाबा बीश्व्कर्मायः नमः

Friday, October 18, 2013

“ସଂଘର ଆଭିମୂଖ୍ୟ”



ନେସ୍କୋରେ ଏହି ସଂଗଠନ ତିଆରି ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ଶ୍ରମିକ ସଙ୍ଗଠନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲେ ବି ସେମାନେ କେବେବି ନେସ୍କୋରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଠିକା ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କର କଲ୍ୟାଣ ଚାହିଁନାହାନ୍ତି ୤ ପରନ୍ତୁ ଶହ ଶହ ଠିକା ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କ ପାଖରୁ ଅର୍ଥ ଶୋଷଣ କରି ତାଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟରେ ସ୍ଥାୟୀ ନିଯୁକ୍ତି କରିଦେବେ କହି ଅର୍ଥ ଆତ୍ମସାତ କରିଛନ୍ତି ୤ ତେଣୁ ଆଜିର ଶ୍ରମିକ ମାନେ ଠିକ ଜିନିଷ ବୁଝି ଆପଣେଇ ନେଇଛନ୍ତି ସେହି ମହାନ ସଂଘ ନେସ୍କୋ ଶକ୍ତି କର୍ମଚାରୀ ସଂଘ ଯାହାର ମେରୁଦଣ୍ଡ ହେଉଛନ୍ତି ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ନିରଞ୍ଜନ ପଢିଆରୀ ଓ ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ପ୍ରତାପ ଚନ୍ଦ୍ର ଷଡଙ୍ଗୀ ଙ୍କ ଭଳି ଉର୍ତ୍ସଗୀ କୃତ ଓ ନିସ୍ୱାର୍ଥପର ମଣିଷ ମାନେ ୤ ଦୀର୍ଘ ୩ବର୍ଷ କାଳ ଶ୍ରମିକ ମାନେ ନାଳ ନର୍ଦ୍ଦମା କଡରେ ପଡି ନିଜର ଅଧିକାର ଭିକ୍ଷା କରୁଥିବା ବେଳେ କେତେକ ଶ୍ରମିକ ବିରୋଧି ନରହନ୍ତାକାରୀ ଦଲାଲ , ଭ୍ରଷ୍ଟାଚାରୀ କଥାରେ ପୂର୍ବତନ ସି.ଇ.ଓ. , ଏମ୍‌.ଡି. ସାହେବ ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ନ୍ୟାୟରୁ ବଞ୍ଚିତ କରିଥିଲେ ୤ ଏହିପରି କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ସଂଗ୍ରାମ ଜାରି ରଖି ଶେଷରେ ଶ୍ରମିକ ଧୈର୍ଯ୍ୟର ସହିତ ଶାନ୍ତି ଶୃଙ୍ଖଳା ରକ୍ଷା କରି ଶ୍ରମିକ ମାନେ ନ୍ୟାୟ ପାଇପାରିଛନ୍ତି ୤ ଶ୍ରୀ ନିରଞ୍ଜନ ପଢିଆରୀ ହେଉଛନ୍ତି ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କର ପିତା-ମାତା ସଦୃଶ୍ୟ ତାଙ୍କରି ଚେଷ୍ଟାରେ ଆଜି ଅନେକ ଆଇ.ଟି.ଆଇ ତାଲିମ ପ୍ରାପ୍ତ ଠିକା କର୍ମଚାରୀ ଦାନା ଗଣ୍ଡେ ପାଇପାରିଛନ୍ତି ୤ ଛୋଟେଇ ହୋଇଥିବା ଅନେକ ଶିକ୍ଷିତ ଯୁବକ କର୍ମରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇ ତାଙ୍କ ପରିବାର ମୁହଁ ରେ ହସ ଫୁଟାଇ ପାରିଛନ୍ତି ୤ ଶ୍ରୀ ପଢିଆରୀ ହେଉଛନ୍ତି ସତ୍ୟ ଓ ସାଧୁତାର ପ୍ରତୀକ ୤ ଆଗାମି ଦିନରେ ଶ୍ରମିକ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମୁହଁରେ ହସ ଫୁଟାଇବା ଏ ଦୃଢ ବିଶ୍ୱାସ ଆମ୍ଭ ମାନଙ୍କ ମନରେ ରହିବା ଉଚିତ ୤ କଥାରେ ଅଛି :-
ଆଳସ୍ୟ ବଳ ବୁଦ୍ଧି କ୍ଷୟ ଉଦ୍ୟମେ ସର୍ବ କାର୍ଯ୍ୟ ଜୟ ,
ଦୃଢ ନଥାଇ କର୍ମ ଯେତେ ଫଳ ନ ଫଳେ କଦାଚିତେ


                                    ଶ୍ରୀକାନ୍ତ ଦାଶ,
                             ଅସ୍ଥାୟୀ କର୍ମଚାରୀ , ନେସ୍କୋ